Шизофрения це

Шизофрения це

5. Прогноз, соціальна адаптація, діагноз

6. Клінічні форми шизофренії

7. Труднощі діагностики, поширення, діагноз

8. Лікування шизофренії

В усьому світі на шизофренію хворіє близько 1% населення. Це захворювання частіше, ніж інші, призводить до інвалідизації.

На жаль, термін "шизофренія" давно став образливим словом. Можна почути — шизофренічні вчинки чиновників, шизофренічний вислів тощо. Коли необхідно принизити за повною програмою, застосовують психіатричний термін. При цьому ті, хто його використовує у такий спосіб, мають дуже непевне уявлення про те, що таке шизофренія. Не дивно, що в Японії цю хворобу навіть почали інакше називати.

1. Поняття шизофренії

Шизофренія (греч. shizōрозколюю + phrenō серце, душа; розум, розум) — психіатричний діагноз, який описує психічний розлад, що характеризується погіршенням сприйняття навколишньої дійсності і значною соціальною дизфункцією.

Симптоми шизофренії поділяються на позитивні (додаткові ознаки, відсутні в нормальної людини) і негативні ( зменшення чи відсутність ознак, що є в нормі). Відповідно до сучасних наукових уявлень жоден з нижчеперелічених симптомів не є обов’язковим при шизофренії, однак визначені їх сполучення, описані в Міжнародній Класифікації Хвороб (МКХ-10), с високим ступенем вірогідності дозволяють діагностувати цей психічній розлад.

Насправді хворий на шизофренію — це зовсім не маніяк і не монстр, який вчиняє агресивні дії і є абсолютно не передбачуваним у своїх злочинах, як стверджують міфологізовані уявлення суспільства.

Фактично шизофренія — це хронічне душевне захворювання, в основі якого лежать розщеплення думок, почуттів і дії людини. Внаслідок цього з’являються різні психічні розлади.

Образно можна сказати, що хворий на шизофренію у реальності живе та діє, як уві сні. Його думки рухаються в одному напрямку, почуття — в іншому, дії — ще в іншому — як Лебідь, Рак і Щука у відомій байці Крилова. При цьому вони ніяк не пересікаються. У шизофренічному процесі страждають воля і мотивація. Людина стає пасивною, байдужою, млявою, безініціативною, замкнутою.

Вона втрачає інтерес до власного життя та життя своїх близьких, — це ті нормальні якості, яких особистість позбувається. Натомість у неї з’являються якості, яких у нормі не має бути, — марення, голоси, галюцинації. У момент загострення хвороби можуть з’являтися додаткові розлади.

2. Хто може захворіти на шизофренію

Загалом, шизофренія є лише одним із багатьох психозів. Ніхто нині не може назвати прямих причин виникнення цього захворювання, свою роль одночасно мають зіграти багато компонентів — генетична схильність, зокрема виховання, травмувальні обставини життя, особливості особистості.

Спадкова схильність до шизофренії — вже доведений факт, однак навіть у двох батьків-шизофреніків (що буває дуже рідко) кожна четверта дитина буде здоровою. Багато хворих на цю недугу переконані, що в їхньому роду ніколи не було випадків захворювання на шизофренію. Це не завжди відповідає дійсності. Просто в нашій культурі є традиція приховувати такі "ганебні" моменти. Багато предків померли зовсім молодими через суспільні катаклізми — революції, війни, голод, хвороби. Бажано знати свій родовід, і не міфологізований, а справжній. Це дає змогу розв’язати багато проблем та уникнути небажаних родинних сценаріїв, які часто передаються у спадок багатьом поколінням.

Проявляється шизофренія завжди у молодому віці — від періоду статевого дозрівання до 30-35 років. Це час становлення особистості та найбільших її випробувань. Пізніше хвороба виникає дуже рідко. Зазвичай людина, яка захворіла на шизофренію в молодості, може хворіти на неї все життя. Однак не обов’язково. У літературі описано випадки, коли без всякого лікування хворі раптом ставали здоровими. Цей феномен отримав назву "друге життя шизофреніків". Проте це швидше виняток, аніж правило, тому на таке диво не варто розраховувати. З іншого боку, сучасні методи лікування можуть бути дуже ефективними. Іноді людина вже в зрілому віці з подивом згадує, що в молодості з нею трапилася якась там шизофренія.

Побутує думка, що хворі на шизофренію дуже талановиті та небезпечні. Справді, серед таких людей є навіть Нобелівські лауреати, але не більше, ніж серед здорових. Те саме можна сказати про небезпечність хворих на шизофренію — вони швидше схильні до агресії стосовно себе. Приблизно 10% таких людей вчиняють спроби самогубства. Відсоток тих, які є небезпечними для оточуючих, набагато нижчий. Якщо вирахувати його від того 1% хворих на шизофренію, то ви зрозумієте, що здорові люди набагато небезпечніші. Саме вони, а не бідолашні хворі на шизофренію, фігурують у кримінальній хроніці. Можна сказати, що шизофренія — це лише альтернативний спосіб існування, відмінний від загальноприйнятого, однак цілком прийнятний. На Заході існують навіть цілі організації людей, які, скажімо, чують голоси. Вони відстояли своє право на життя у такий спосіб і толерантне ставлення суспільства. Врешті-решт, Жанна Д’Арк, героїня Франції, також чула голоси.

До позитивних симптомів відносяться

· Марення. При шизофренії зустрічаються різні види марення, але типовими саме для шизофренії є

O Синдром Кандинського-Клерамбо (пацієнт вважає, що хтось вкладає йому в голову думки, впливає на тіло, змушує робити вчинки)

O Пацієнт вважає, що його думки телепатуються іншим людям.

O Пацієнт знаходить у книгах, періодиці і т. д. сховані повідомлення, адресовані особисто йому.

· Галюцинації. Хоча галюцинації можуть бути різноманітними, типово шизофренічними є галюцинації у виді голосів («голосу в голові»). Часто хворий у стані відрізнити голосу в голові (нереальні) від реальних звуків. Такі «галюцинації» називаються псевдогалюцинаціями. Повідомлення голосів часто носять що обвинувачує чи загрожує характер. Іноді голосу наказують больному щось зробити. Хворий виконує накази голосів.

· Атактичне мислення. Воно характеризується наявністю в мові хворого некоординованих, у нормі не поєднаних між собою понять. Поява таких некоординованих сполучень називається також атактичним замиканням. При наявності атактичних замикань між пропозиціями, блоками фраз говорять про резонерство (велике неконкретне марне міркування), при наявності атактичних замикань між словами усередині однієї пропозиції говорять про атактичну сплутаністт (крайній ступінь — Шизофазія. «словесний холодник», коли мова являє собою нескладний набір слів), при проникненні атактичних замикань усередину слова в мові хворих з’являються неологізми.

До негативних симптомів відносяться

· Емоційна тупість — ослаблення любові до родичів і близьких людей, ослаблення професійних інтересів, втрата інтересу до улюбленого раніше заняттям, ослаблення нищих емоцій (больової чутливості, харчового і статевого безумовних рефлексів). Характерно також поява емоційної неадекватності, поява якісної невідповідності емоційної реакції зухвалому її подразнику.

· Алогія — убогість чи повне припинення мови.

· Гіпобулія — ослаблення вольової активності, що характеризується слабістю спонукань, ослабленням бажань, звуженням кола доступних вольових актів.

· Абулія — повна відсутність спонукань.

· Парабулії — збочені форми діяльності, до яких відносяться парамімія — вигадлива міміка, парапраксія — перекручені манірні дії, хода, пози, жести.

Шизофренія часто протікає у виді приступів. Приступи характеризуються інтенсивною позитивною симптоматикою, а проміжки між ними — в основному негативній (позитивні симптоми можуть бути слабкі або бути присутнім тільки в стертому виді: дивні переконання і т. д.). Часто приступ буває тільки один за все життя. Якщо є негативні симптоми, а позитивні — слабкі чи узагалі відсутні, говорять про Залишкову шизофренію.

Метки: . Закладка Постоянная ссылка.

Комментарии запрещены.